Pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe (metalowe) – blachodachówka

W zasadzie jest to najbardziej powszechne pokrycie metalowe. Należy wiedzieć, że arkusze blachy stalowej lub aluminiowej tłoczone są w fakturę dachówek. Im głębsze jest przetłoczenie, tym sztywniejszy jest arkusz. Blachy stalowe pokrywane są różnymi powłokami – obustronnie warstwą cynku, naniesionego ogniowo, powłoką pasywacyjną, gruntującą oraz nawierzchniową (jednostronnie).

Warto wiedzieć, że większą odporność na korozję zapewnia dodatkowa warstwa alucynku. Rodzaj zewnętrznej powłoki dekoracyjno-ochronnej ma wpływ nie tylko na trwałość pokrycia, ale także na jego wygląd i cenę. Należy pamiętać o tym, że producenci stosują różnorakie wykończenia – poliester, posypkę z kruszywa skalnego czy barwionego piasku kwarcowego. Innym kluczowym parametrem decydującym o żywotności blachodachówki jest grubość blachy. Rdzeń nie powinien być cieńszy niż 0, 4-0, 5 mm. Według różnych szacunków, dobrej jakości blachodachówki posłużą nawet około pół wieku czasu. Długa trwałość to nie jedyny walor. Inne to niższa w porównaniu z dachówkami cena, szeroki wybór profili oraz kolorystyki.

Cechy pokrycia dachowego

Pokrycie to cechuje się też niską wagą, co pozwala stosować je także na więźbach o mniejszych przekrojach elementów konstrukcyjnych. Dodatkowo cecha ta upraszcza sam montaż. Układa się je na ołaceniu. Należy wiedzieć, że blachodachówka jest prosta w obróbce, ale wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi, to jest nożyc do cięcia blachy. Natomiast dość częsty błąd, czyli używanie podczas prac dekarskich popularnej szlifierki kątowej, może skutkować tym, że powstające podczas cięcia snopy iskry uszkodzą powłokę materiału. Efektem będzie powstawanie ognisk korozji. A dodatkowo warto dodać, że minusem tego materiału jest słaba izolacyjność akustyczna.

 

Powiązane teksty
Pokrycia dachowe

Jakie zalety ma dachówka modułowa i w jaki sposób należy ją układać?

Na wstępie zapytajmy – jakie zalety ma dachówka modułowa? Zanim odpowiemy na to pytanie…
Czytaj dalej

Dodaj komentarz