
Na rynku dostępne są różne rodzaje rynien, w zależności od ich wielkości, kształtu, rodzaju instalacji czy materiału, z którego są wykonane. Wszystkie jednak zostały zaprojektowane do tej samej funkcji, czyli do zbierania i odprowadzania wody deszczowej z dachów, aby uchronić domy przed uszkodzeniami, jakie może spowodować woda, a także aby uniknąć przecieków.
Najczęściej stosowane rodzaje materiałów do produkcji rynien
Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o materiały do wyboru podczas instalacji rynien. Ogólnie rzecz biorąc, możemy znaleźć rynny metalowe, takie jak rynny cynkowe lub aluminiowe, rynny wykonane z tworzywa sztucznego lub winylu, są też rynny ceramiczne.
Rynny aluminiowe
Aluminium jest ogólnie bardzo popularnym materiałem w budownictwie. Jest to materiał bardzo uniwersalny, łatwy w obróbce i łatwy do zdobycia. Bardzo dobrze znosi też warunki zewnętrzne i jest odporny na rdzę.
Rynny cynkowe
Cynk to innowacyjny materiał. Oferuje dużą elastyczność i jest odporny na korozję. Jest całkowicie przyjazny dla środowiska, ponieważ w 100% podlega recyklingowi, a w zależności od wykończenia, jakie chcemy uzyskać, możemy wybrać różne rodzaje cynku, takie jak cynk naturalny, czy kwarc.
W innym artykule przeczytasz o systemach rynnowych do domu jednorodzinnego: https://www.arrange.pl/system-rynnowy-do-domu-jednorodzinnego
Rynny miedziane
Jest to również bardzo trwały materiał, o dużej odporności na korozję, słońce i niskie temperatury. Miedź stała się również ostatnio modna w dekoracjach.
Rynny stalowe
Jeśli zdecydujemy się na ten materiał, warto zadbać o to, by była to stal ocynkowana, dzięki czemu stal pozostanie w odpowiednim stanie i nie będzie rdzewieć.
Rynny z PCV
Polichlorek winylu (PVC) jest najczęściej używany w hydraulice. Nie jest to jednak najlepszy materiał na orynnowanie, gdyż w przeciwieństwie do materiałów metalowych nie jest tak trwały na warunki atmosferyczne i może pękać po kilku latach. Nie jest to również najbardziej ekologiczny wybór.
Rynny ceramiczne
Właściwie jest to materiał obecnie nieużywany, częściej spotykany na dachach starych domów, bardziej charakterystycznych dla wsi. Właśnie w tych miejscach można jeszcze zobaczyć lub znaleźć ceramiczne orynnowanie. Mogą one zapewnić oryginalną i klasyczną estetykę, ale nie jest to najbardziej polecany materiał, ponieważ jest bardzo ciężki i kruchy.