Naprawa dachu

Montaż więźby dachowej

Co należy zrobić przed jej zamontowaniem? Należy wiedzieć, że przed jej zamontowaniem powinniśmy sprawdzić przekroje i wymiary jej elementów, odległości między nimi oraz sposób ich łączenia. Trzeb też przestrzegać wytycznych zawartych w projekcie. Dlatego też absolutnie nie wolno zmniejszać przekrojów poszczególnych elementów lub zwiększać ich rozstawu.

Dlaczego nie można tak postępować? Bo pomimo że więźba zazwyczaj jest projektowana z pewnym zapasem nośności, tak aby wytrzymała wszystkie obciążenia, jednak nawet w tego typu konstrukcjach nie można nic zmieniać bez wcześniejszej analizy statycznej, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na całą konstrukcję i na przykład spowodować przekroczenie dopuszczalnych ugięć. Następstwa tego będą widoczne na powierzchni dachu. A jak powinna wyglądać sama praca? Należy wiedzieć, że elementy konstrukcji więźby łączy się na różne sposoby.

Obecnie najpopularniejsze są połączenia na wręby, za pomocą łączników ciesielskich z użyciem wkrętów i gwoździ lub śrubami. Wszystkie połączenia należy wykonywać z jednakową starannością. Jeśli się je zrobi nierzetelnie, na przykład zaciosy nie będą miały odpowiednich wymiarów lub będą wykonane pod niewłaściwymi kątami, wtedy to połączenie nie będzie skutecznie przenosić sił. I może się okazać, że zmniejszy to nośność całej konstrukcji. Warto też wiedzieć, że w trakcie montażu więźby istotne jest zapewnienie jest stateczności. W tym celu stosuje się różnego rodzaju tymczasowe elementy usztywniające (wiatrownice), które zabezpieczają konstrukcję przed złożeniem się, zanim jej montaż dobiegnie końca.

 

Powiązane teksty
Naprawa dachu

Dach i jego szczelność

Można powiedzieć o generalnej zasadzie mówiącej o tym, że im większy kąt nachylenia połaci…
Czytaj dalej
Naprawa dachu

Jakie są zalety i minusy wynikające z wykonania stropodachu

Oto zalety wynikające z wykonania stropodachu: a). akumulacja ciepła – należy wiedzieć…
Czytaj dalej

Dodaj komentarz