
Na wstępie zapytajmy – jakie zalety ma dachówka modułowa? Zanim odpowiemy na to pytanie generalnie należy powiedzieć, że blachodachówka w modułach różni sie od tej w arkuszach między innymi tym, że jest produktem i stałych wymiarach. Blachodachówka w arkuszach przygotowana jest pod konkretny wymiar, a długość pojedynczych arkuszy może wynosić nawet ponad 8 metrów. Co oznacza taka długość? Warto wiedzieć, że taka długość wymaga starannego i indywidualnego zaplanowania transportu, rozładunku i składowania. Jakie są więc te zalety? Należy wiedzieć, że w przypadku rozwiązania modułowego nie ma potrzeby wykonania dokładnych pomiarów dachu. Wystarczy podanie przewidywalnej powierzchni połaci w metrach kwadratowych, a określona firma przygotuje kompletny, gotowy pakiet.
Standardowe wymiary blachodachówki modułowej także pozwalają uniknąć problemów związanych z obliczeniami, zakupem, transportem, składowaniem i montażem. Już dwie osoby wystarczą, aby bez większego trudu poradzić sobie z transportem blachodachówek na miejsce budowy, a potem na dach, bez używania specjalistycznego sprzętu. Ponadto niewielkie wymiary modułów pozwalają ograniczyć do minimum straty materiałowe i wyeliminować błędy związane z niedokładnym pomiarem połaci dachowej. Na przykład u autoryzowanych dystrybutorów możemy precyzyjnie wyliczyć ilość materiałów. Pamiętajmy o tym, że kalkulacja kosztów dachu oparta wyłącznie na cenie 1 metra kwadratowego może być myląca, dlatego też warto abyśmy porównali koszty całego pokrycia wraz z niezbędnymi obróbkami i akcesoriami.
A w jaki sposób należy układać dachówkę modułową?
Długość pojedynczych arkuszy zwykłej blachodachówki (nawet do ponad 8 metrów) sprawia, że są trudne do przenoszenia oraz niewygodne w układaniu. Znów modułową dachówkę charakteryzuje znacznie mniejszy rozmiar. Jakie są podstawowe zasady montażu? Generalnie należy powiedzieć, że te zasady są wspólne dla dachówek typowych i tych modułowych – odnoszą się do przygotowania dachu do krycia, cięcia oraz przykręcania blachy. Natomiast kiedy mówimy już o szczegółach układania, wtedy oba pokrycia trochę się różnią.
Ponadto wielu producentów blachodachówek modułowych wprowadziło autonomiczne, odrębne zalecenia. Należałoby ich respektować, aby w ten sposób uniknąć błędów oraz co istotne utrzymać ważność gwarancji. Układając dachówkę modułową należy pamiętać o takich oto zasadach:
- Układanie paneli powinno się rozpoczynać od okapu – rząd po rzędzie. W jaki sposób powinno się je montować? Montuje się je na przemian – jeden na spodzie, drugi od góry, kolejny na spodzie i tak od krawędzi do krawędzi dachu.
- Trzeba wiedzieć, że panele powinny być mocowane do łat. To zamocowanie wykonamy za pomocą blachowkrętów z łbem sześciokątnym, końcówką samogwintującą i uszczelką z gumy, która pod wpływem ciepła uszczelnia połączenie. Zużycie łączników: 8-12 sztuk/m2.
- Istotne jest to, że arkusze górne koniecznie muszą zachodzić na dolne na szerokość grzbietu fali. Panele w poszczególnych rzędach nie mogą być względem siebie przesunięte.
- Wzdłuż kalenicy należy mocować blaszane gąsiory. Pamiętajmy o tym, że pod gąsiorami z obu stron muszą się znaleźć systemowe uszczelki.
- Blachę możemy ciąć jedynie przeznaczonymi do wykonania tego zadania narzędziami. Będą to nożyce elektryczne lub ręczne. Absolutnie zabrania się stosowania szlifierki kątowej, której tarcza powoduje rozpryski iskier i mogą one w efekcie wypalić dziury w powłoce. Pamiętajmy też o tym, że opiłki powstałe podczas krojenia lub nawiercania otworów powinno się niezwłocznie zmieść, bowiem mogą ją porysować.
- Znów obróbka deski wiatrownicowej powinna być mocowana od góry lub od boku, zaczynając od dołu dachu. Ponadto pamiętajmy o tym, że może być także dodatkowo przykręcona do pokrycia.
Chcesz wiedzieć więcej – zapoznaj się z ofertą pokryć dachowych i poradami specjalistów z firmy ComplexHouse.