Pokrycia dachowe

Jakie zalety ma dachówka modułowa i w jaki sposób należy ją układać?

Na wstępie zapytajmy – jakie zalety ma dachówka modułowa? Zanim odpowiemy na to pytanie generalnie należy powiedzieć, że blachodachówka w modułach różni sie od tej w arkuszach między innymi tym, że jest produktem i stałych wymiarach. Blachodachówka w arkuszach przygotowana jest pod konkretny wymiar, a długość pojedynczych arkuszy może wynosić nawet ponad 8 metrów. Co oznacza taka długość? Warto wiedzieć, że taka długość wymaga starannego i indywidualnego zaplanowania transportu, rozładunku i składowania. Jakie są więc te zalety? Należy wiedzieć, że w przypadku rozwiązania modułowego nie ma potrzeby wykonania dokładnych pomiarów dachu. Wystarczy podanie przewidywalnej powierzchni połaci w metrach kwadratowych, a określona firma przygotuje kompletny, gotowy pakiet.

Standardowe wymiary blachodachówki modułowej także pozwalają uniknąć problemów związanych z obliczeniami, zakupem, transportem, składowaniem i montażem. Już dwie osoby wystarczą, aby bez większego trudu poradzić sobie z transportem blachodachówek na miejsce budowy, a potem na dach, bez używania specjalistycznego sprzętu. Ponadto niewielkie wymiary modułów pozwalają ograniczyć do minimum straty materiałowe i wyeliminować błędy związane z niedokładnym pomiarem połaci dachowej. Na przykład u autoryzowanych dystrybutorów możemy precyzyjnie wyliczyć ilość materiałów. Pamiętajmy o tym, że kalkulacja kosztów dachu oparta wyłącznie na cenie 1 metra kwadratowego może być myląca, dlatego też warto abyśmy porównali koszty całego pokrycia wraz z niezbędnymi obróbkami i akcesoriami.

A w jaki sposób należy układać dachówkę modułową?

Długość pojedynczych arkuszy zwykłej blachodachówki (nawet do ponad 8 metrów) sprawia, że są trudne do przenoszenia oraz niewygodne w układaniu. Znów modułową dachówkę charakteryzuje znacznie mniejszy rozmiar. Jakie są podstawowe zasady montażu? Generalnie należy powiedzieć, że te zasady są wspólne dla dachówek typowych i tych modułowych – odnoszą się do przygotowania dachu do krycia, cięcia oraz przykręcania blachy. Natomiast kiedy mówimy już o szczegółach układania, wtedy oba pokrycia trochę się różnią.

Ponadto wielu producentów blachodachówek modułowych wprowadziło autonomiczne, odrębne zalecenia. Należałoby ich respektować, aby w ten sposób uniknąć błędów oraz co istotne utrzymać ważność gwarancji. Układając dachówkę modułową należy pamiętać o takich oto zasadach:

  1. Układanie paneli powinno się rozpoczynać od okapu – rząd po rzędzie. W jaki sposób powinno się je montować? Montuje się je na przemian – jeden na spodzie, drugi od góry, kolejny na spodzie i tak od krawędzi do krawędzi dachu.
  2. Trzeba wiedzieć, że panele powinny być mocowane do łat. To zamocowanie wykonamy za pomocą blachowkrętów z łbem sześciokątnym, końcówką samogwintującą i uszczelką z gumy, która pod wpływem ciepła uszczelnia połączenie. Zużycie łączników: 8-12 sztuk/m2.
  3. Istotne jest to, że arkusze górne koniecznie muszą zachodzić na dolne na szerokość grzbietu fali. Panele w poszczególnych rzędach nie mogą być względem siebie przesunięte.
  4. Wzdłuż kalenicy należy mocować blaszane gąsiory. Pamiętajmy o tym, że pod gąsiorami z obu stron muszą się znaleźć systemowe uszczelki.
  5. Blachę możemy ciąć jedynie przeznaczonymi do wykonania tego zadania narzędziami. Będą to nożyce elektryczne lub ręczne. Absolutnie zabrania się stosowania szlifierki kątowej, której tarcza powoduje rozpryski iskier i mogą one w efekcie wypalić dziury w powłoce. Pamiętajmy też o tym, że opiłki powstałe podczas krojenia lub nawiercania otworów powinno się niezwłocznie zmieść, bowiem mogą ją porysować.
  6. Znów obróbka deski wiatrownicowej powinna być mocowana od góry lub od boku, zaczynając od dołu dachu. Ponadto pamiętajmy o tym, że może być także dodatkowo przykręcona do pokrycia.

Chcesz wiedzieć więcej – zapoznaj się z ofertą pokryć dachowych i poradami specjalistów z firmy ComplexHouse.