Naprawa dachu

Jakie są zalety i minusy wynikające z wykonania stropodachu

Close Up Of Male Contractor Near Roof Covered With Black Ceramic Tiles Talking On Cell Phone.

Oto zalety wynikające z wykonania stropodachu:

a). akumulacja ciepła – należy wiedzieć, że z reguły jest to masywny element żelbetowy, mający dużą bezwładność ciepną, co powoduje, że w domu panuje stabilniejsza temperatura, niż ma to miejsce w przypadku dachu skośnego.

b). łatwa nadbudowa – należy wiedzieć, że taki dach ułatwia dobudowę kolejnej kondygnacji, jeśli taka możliwość zostanie uwzględniona projektowo pod względem konstrukcyjnym.

c). wysokość kondygnacji pod dachem – należy wiedzieć, że piętro o pełnej wysokości bez skosów jest wygodne w aranżacji oraz użytkowaniu.

d). powierzchnia biologicznie czynna – należy wiedzieć, że w przypadku tzw. dachu zielonego jego powierzchnię możemy doliczyć do powierzchni biologicznie czynnej, co jest szczególnie ważne na niedużych działkach.

e). wygodna obsługa techniczna i naprawa poszycia – należy wiedzieć, że na taki dach możemy swobodnie wejść i bezpiecznie się po nim poruszać, aby zamontować na przykład antenę czy wymienić pokrycie.

f). powierzchnia do wykorzystania (na przykład jako taras) – należy wiedzieć, że dach płaski może być użytkowany, jeśli weźmiemy to pod uwagę w projekcie architektonicznym.

Minusy stropodachu

Natomiast za minus możemy uznać to, że niewielkie nachylenie dachu może wymagać zastosowania dodatkowych rozwiązań, na przykład zapobiegających zaleganiu śniegu, tworzenia się oblodzenia, powstawaniu worków śnieżnych. Ponadto warto wiedzieć, że pozostałe wady dachów płaskich wynikają zazwyczaj z błędów projektowych i wykonawczych. O ile w dachu skośnym wiadomo od dziesięcioleci, jak wykonuje się poszczególne ich warstwy, to w przypadku stropodachów jest to nadal powszechnie uważane za skomplikowane. Usterki zdarzają się dość często, ponieważ w takich dachu jest więcej trudnych miejsc – na przykład ściany attykowe czy usytuowanie lejów odpływowych.

 

Powiązane teksty
Naprawa dachu

Dach i jego szczelność

Można powiedzieć o generalnej zasadzie mówiącej o tym, że im większy kąt nachylenia połaci…
Czytaj dalej
Naprawa dachu

Montaż więźby dachowej

Co należy zrobić przed jej zamontowaniem? Należy wiedzieć, że przed jej zamontowaniem…
Czytaj dalej

Dodaj komentarz