Można powiedzieć o generalnej zasadzie mówiącej o tym, że im większy kąt nachylenia połaci, tym mniej szczelne może być pokrycie. Woda po prostu szybciej spływa przy większym spadku. Ponieważ za usuwanie deszczówki i pary wodnej z konstrukcji dachu odpowiada również podkład, występują kolejna (wspomniana już wcześniej) zależność: ma być on tym szczelniejszy, im mniej szczelne jest pokrycie. Należy wiedzieć, że szczelność pokrycia maleje ze wzrostem liczby spoin oraz połączeń. Dlatego też takie wykonane z blachodachówki, której arkusz mierzy kilka metrów kwadratowych, jest szczelniejsze od tego z dachówek, których na 1 metr kwadratowy trzeba ułożyć kilkanaście. Pokrycia szereguje się następująco (począwszy od najszczelniejszych):
Pokrycia dachu
a). pokrycia z papy, bezspoinowe z plastycznych mas kauczukowych, nylonowych i innych tworzyw sztucznych – należy wiedzieć, że z założenia są całkowicie nieprzepuszczalne, z powodzeniem stosuje się je na dachach płaskich.
b). duże arkusze z blachy płaskiej lub blachodachówki czy falistych płyt bitumicznych. Należy wiedzieć, że same arkusze, jeśli nie zostaną uszkodzone, są szczelne. Pamiętajmy jednak, że woda może przenikać na ich połączeniach lub w miejscach, gdzie wbito mocujące je wkręty lub gwoździe.
c). dachówki zakładkowe – należy wiedzieć, że najszczelniejsze są modele z podwójnymi zamkami na wszystkich czterech krawędziach.
d). dachówki bez zamków na krawędziach (karpiówka) – należy wiedzieć, że układa się je w dwóch warstwach, bowiem jedna jest nieszczelna.
Warto wiedzieć jak powinien wyglądać prawidłowy montaż więźby dachowej – http://salondekarski.pl/montaz-wiezby-dachowej/
Czy przy budowie dachu wymagany jest specialny projekt ?